Część 1. Społeczeństwo
Współczesne projektowanie otwartych przestrzeni powinno uwzględniać ideę “wielkiego obrazu”, który tworzą 4 koncepcje — społeczności, dostępności, zrównoważonego rozwoju i technologii.
Wspólnym mianownikiem staje się sposób postrzegania jakości życia oraz świadomość, że jakość środowiska w którym żyjemy — zarówno naturalnego, jak i wynikającego z urbanizacji miast — jest nierozerwalnie związana z jakością naszego życia.
Jak więc to myślenie wpływa na projektowanie otwartych przestrzeni i w jaki sposób powinny być one urządzone?
Społeczeństwo
Niezaprzeczalnym faktem jest, że żyjemy w czasach ogromnych zmian środowiskowych, technologicznych i społecznych — intensywność tych zmian zbiera żniwo — ludzie czują się coraz częściej zestresowani, niespokojni i odizolowani.
Z drugiej strony obserwowany jest wzrost liczby osób, które chcą zwolnić tempo swojego życia, skupić się na swoim zdrowiu i ponownie połączyć się na poziomie społecznym.
Otwarte przestrzenie, takie jak parki, place zabaw, place publiczne, ale także ulice miast i miasteczek, mają kluczowe znaczenie w dążeniu do stworzenia bezpieczniejszych, szczęśliwszych i zdrowszych społeczności, w których ludzie mają większe poczucie przynależności i mogą czerpać korzyści z bardziej aktywnego stylu życia. Stąd istotne staje się wyposażenie tych przestrzeni w tzw. “meble miejskie” i inne udogodnienia, które optymalizują komfort przebywania na zewnątrz, sprzyjają zaangażowaniu się i tworzenia więzi społecznych.
Jakie są trendy w tym obszarze?
- Obszary rekreacyjne i „lokalne centra odnowy biologicznej”, które łączą funkcje placów zabaw, obiektów sportowych, miejsc rekreacji.
- Projekt, których celem jest rozwój lokalnej kultury i upamiętnienia dziedzictwa także w wymiarze lokalnym.
- Otwarte przestrzenie z wielofunkcyjnymi „strefami”, w których ludzie mogą się spotykać, jeść, pracować i odpoczywać.
- Modułowe meble miejskie, które można ustawić i skonfigurować tak, aby pasowały do różnych przestrzeni i celów.
- Meble z wbudowanym oświetleniem dla zwiększenia poczucia bezpieczeństwa.
- Wygodne i praktyczne udogodnienia, takie jak zdroje wodne, zacienienia, obiekty gastronomiczne na świeżym powietrzu
Przykład:
Villamoros de Mansilla — Hiszpania.
Celem projektu była reorganizacja przestrzeni publicznej o złożonej geometrii i stworzenie miejsce istotnego z punktu widzenie lokalnej społeczności — jako przestrzeni do organizacji kameralnych spotkań, koncertów czy zabawy dzieci. Więcej informacji »