Zrównoważony rozwój.
Współczesne projektowanie otwartych przestrzeni powinno uwzględniać ideę “wielkiego obrazu”, który tworzą 4 koncepcje — społeczności, dostępności, zrównoważonego rozwoju i technologii.
Wspólnym mianownikiem staje się sposób postrzegania jakości życia oraz świadomość, że jakość środowiska w którym żyjemy — zarówno naturalnego, jak i wynikającego z urbanizacji miast — jest nierozerwalnie związana z jakością naszego życia.
Jak więc to myślenie wpływa na projektowanie otwartych przestrzeni i w jaki sposób powinny być one urządzone?
ławka Caribou
Caribou to kolekcja ławek wykonanych z przetworzonego w procesie recyclingu tworzywa sztucznego — firma Durbanis wykorzystuje w procesie produkcji elementów małej architektury także materiały odzyskane w procesie recyclingu. Jest to przyszłość małej architektury.
Zrównoważony rozwój
Rosnąca potrzeba i wzrost świadomości w zakresie konieczności obniżeniu emisji gazów cieplarnianych ma również wpływ na projektowanie przestrzeni publicznych.
Planiści miejscy i architekci krajobrazu są inicjatorami zmian w wielu obszarach, które przyczyniają się przybliżenia idei „zielonych miast”. Budowanie infrastruktury miejskiej dla alternatywnych środków transportu (np. samochodów elektrycznych), wszelkie inicjatywy zmierzające do uczynienia naszych miasta bardziej ekologicznymi, ochrona i lepsze gospodarowanie środowiskiem naturalnym poprzez redukcję użycia plastiku i poprawę gospodarki wodno-ściekowej – to tylko przykłady zadań, które stoją dziś przed projektantami zajmującymi się zagospodarowaniem obszarów miejskich.
Co zyskuje na popularności?
- infrastruktura wspierająca spędzanie wolnego czasu na wolnym powietrzu, która obejmuje wyposażenie nowych punktów na mapie miast w wygodne siedziska, punkty czerpania wody w postaci poidełek czy zacienienia w postaci pergoli oraz żagli przeciwsłonecznych.
- ponowne wykorzystanie lub zawłaszczenie nowych przestrzeni pod projekty „zielone” w celu tworzenia otwartych przestrzeni lub „sieci” zielonych, np. nieużywane linie kolejowe stają się ścieżkami rowerowymi.
- wykorzystanie trwałych i pochodzących z recyklingu materiałów w projektowaniu i produkcji małej architektury.
- udogodnienia dla rowerzystów, w tym stojaki na rowery i wiaty.
- praktyki projektowania i kształtowania krajobrazu oszczędzające wodę, np. wykorzystanie wody z recyklingu
- zarządzanie odpadami i recykling, np. kosze do specjalnych zastosowań, kompostowanie.