Ogólne Warunki Sprzedaży
ZAKRES PODMIOTOWY
- Niniejsze Ogólne Warunki Sprzedaży obowiązują w przypadku zawarcia umowy sprzedaży pomiędzy firmą Komplay Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, 54–614, ul. Gajowicka 95 (dalej nazywaną “Sprzedającym”), a innym przedsiębiorcą.
- Komplay Sp. z o.o. jest właścicielem domeny www.archgoods.eu
- Ogólne warunki sprzedaży nie obowiązują konsumentów w rozumieniu art. 221 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. — Kodeks Cywilny (Dz. U. 2022 r., poz. 1360 t.j.).
CENY
- Ceny produktów zawarte w publikowanych przez Sprzedającego cennikach, katalogach, na stronie internetowej oraz w przesyłanych Kupującemu informacjach i prospektach mają jedynie charakter informacyjny oraz reklamowy. Nie zawierają kosztów transportu do Kupującego i nie mogą być przez Kupującego uznane za zobowiązanie Sprzedającego do sprzedaży towarów po tych cenach, tj. nie stanowią oferty w rozumieniu art. 661 Kodeksu cywilnego, a jedynie zaproszenie do składania zamówień.
- Ceny sprzedaży towaru oraz koszt dostawy i pozostałe warunki sprzedaży mogą zostać uznane za obowiązujące dla danego zamówienia dopiero po ich potwierdzeniu przez Sprzedającego.
- Ceny sprzedaży oraz koszty dostawy są określane w wartościach netto i w złotych polskich oraz zostaną powiększone o podatek VAT w wysokości obowiązującej w dniu wystawienia faktury VAT.
DANE TECHNICZNE I PARAMETRY PRODUKTÓW
- Sprzedający zastrzega sobie możliwość dokonywania zmian konstrukcyjnych, technicznych, materiałowych, kolorystycznych i innych w oferowanych produktach oraz możliwość wycofania danego produktu z programu produkcji bez wcześniejszego informowania oraz podania przyczyny.
- Wszelkie parametry, dane techniczne, wzorniki materiałowe i kolorystyczne publikowane w materiałach drukowanych i elektronicznych oraz we wszelkich innych materiałach udostępnianych przez Sprzedającego mogą podlegać zmianom bez wcześniejszego informowania.
ZAMAWIANIE TOWARÓW
- Sprzedający przyjmuje do realizacji zamówienia złożone przez Kupującego na piśmie zawierające:
- Kompletne dane Kupującego niezbędne do wystawienia faktury VAT.
- Asortyment z zaznaczeniem ilości i określeniem kolorystyki produktów.
- Adres dostawy towaru.
- Określenie sposobu i terminu płatności.
- Zamówienie musi być podpisane przez osobę lub osoby upoważnione do zaciągania tego rodzaju zobowiązań w imieniu Kupującego oraz być opieczętowane jego pieczęcią firmową.
- Zamówienie zostanie potwierdzone przez Sprzedającego pisemnie w ciągu pięciu dni roboczych. Przez dni robocze przyjmuje się dni od poniedziałku do piątku za wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy. Potwierdzenie zamówienia przez Sprzedającego oznacza zawarcie umowy sprzedaży i przyjęcie zamówienia do realizacji zgodnie z warunkami określonymi w potwierdzeniu zamówienia. Jeśli zamówienie nie zostanie potwierdzone przez Sprzedającego, Kupujący nie może uważać, że zamówienie zostało przyjęte do realizacji.
- Realizacja zamówienia rozpoczyna się w dniu otrzymania przez Sprzedającego przedpłaty w ustalonej wysokości lub z dniem potwierdzenia zamówienia przez Sprzedającego jeśli przedpłaty nie ustalono w warunkach zamówienia.
- Anulowanie przez Kupującego potwierdzonego zamówienia jest możliwe jedynie za zgodą Sprzedającego i może spowodować obciążenie Kupującego kosztami poniesionymi przez Sprzedającego na realizację tego zamówienia. W tym przypadku Kupujący zobowiązuje się pokryć koszty poniesione przez Sprzedającego.
- W przypadku zaistnienia uzasadnionej obawy co do zdolności Kupującego do uregulowania zobowiązań wynikających z zawartej umowy Sprzedający ma prawo zażądać od Kupującego zabezpieczenia należności w formie przedpłaty w pełnej wartości zamówienia przed rozpoczęciem realizacji zamówienia.
TERMINY REALIZACJI ZAMÓWIENIA
- Terminy realizacji zamówień są ustalane indywidualnie dla każdego zamówienia przez Sprzedającego. Sprzedający dokłada wszelkich starań, aby terminy te były realizowane zgodnie z umową, jednakże nie ponosi odpowiedzialności za opóźnienia w dostawie wynikające z przyczyn niezależnych od niego, w szczególności opóźnienia w dostawach od dostawców zewnętrznych, a także z przyczyn wynikających z okoliczności lub siły wyższej, takich jak klęski żywiołowe, wojny, zamachy terrorystyczne, strajki, blokady lub utrudnienia w transporcie.
PŁATNOŚCI
- Kupujący zobowiązany jest dokonać płatności za zamówione towary w terminie i formie uzgodnionym w umowie lub potwierdzeniu zamówienia. W przypadku braku ustaleń w tej kwestii, płatność jest dokonywana przelewem na konto bankowe Sprzedającego.
- W przypadku opóźnienia w dokonaniu płatności przez Kupującego, Sprzedający ma prawo naliczyć odsetki za opóźnienie w wysokości określonej w przepisach ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o zwalczaniu zwłoki w transakcjach handlowych (Dz. U. z 2010 r. Nr 96, poz. 620 z późn. zm.) oraz koszty związane z windykacją należności.
DOSTAWA TOWARÓW
- Dostawa towarów odbywa się na koszt i ryzyko Kupującego, chyba że w umowie lub potwierdzeniu zamówienia strony postanowią inaczej.
-
Jeżeli nie ustalono inaczej, rozładunek zawsze leży po stronie Kupującego.
- Sprzedający zastrzega sobie prawo do dokonywania dostaw częściowych w ramach jednego zamówienia.
- Kupujący zobowiązany jest odebrać dostarczony towar w miejscu i terminie określonym w umowie lub potwierdzeniu zamówienia. W przypadku niemożności odebrania towaru w wyznaczonym terminie, Kupujący zobowiązany jest do pokrycia kosztów przechowywania towaru.
- W chwili odbioru towaru od przewoźnika Kupujący zobowiązany jest do sprawdzenia jego stanu i zgodności z umową. W przypadku stwierdzenia uszkodzeń towaru lub niezgodności z umową, Kupujący zobowiązany jest spisać protokół szkody lub sporządzić odpowiednią notatkę z przewoźnikiem. Bez takiego protokołu lub notatki Sprzedający nie będzie uwzględniał reklamacji dotyczących uszkodzeń towaru w transporcie.
REKLAMACJE
- Kupujący ma prawo do zgłoszenia reklamacji towaru w przypadku wykrycia wad ukrytych towaru, które istniały w chwili dostawy. Reklamacje należy składać na piśmie w terminie 14 dni od daty odkrycia wady, ale nie później niż w terminie 2 lat od daty dostawy.
- Reklamacje dotyczące uszkodzeń towaru w transporcie należy składać w terminie 7 dni od daty odbioru towaru od przewoźnika.
- Reklamacje dotyczące wad widocznych lub innych nieprawidłowości widocznych w chwili dostawy, w tym braków w dostawie, należy zgłaszać niezwłocznie po odbiorze towaru, na piśmie.
- Reklamacja powinna zawierać opis wady lub nieprawidłowości, datę jej stwierdzenia, numer zamówienia oraz dane Kupującego umożliwiające kontakt w tej sprawie. W razie konieczności Kupujący zobowiązany jest do dostarczenia reklamowanego towaru na koszt własny do siedziby Sprzedającego.
- Sprzedający zastrzega sobie prawo do określenia terminu i sposobu rozpatrzenia reklamacji. Jeśli reklamacja zostanie uznana za uzasadnioną, Sprzedający zobowiązuje się do dokonania wymiany wadliwego towaru lub do udzielenia Kupującemu odpowiedniej zniżki na cenę towaru.
- Kupujący nie ma prawa do zwrotu towaru bez wcześniejszej zgody Sprzedającego.
GWARANCJA
- Warunki udzielanej przez Sprzedającego gwarancji na sprzedawane towary są określane w umowie lub potwierdzeniu zamówienia. W przypadku gwarancji obowiązującej na określony okres czasu, Kupujący zobowiązany jest do dostarczenia reklamowanego towaru na koszt własny do siedziby Sprzedającego. Gwarancja nie obejmuje uszkodzeń towaru wynikłych z nieprawidłowego użytkowania, konserwacji, przechowywania lub instalacji.
ODPOWIEDZIALNOŚĆ
- W związku z realizacją umowy Sprzedający nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody poniesione przez Kupującego lub osoby trzecie wynikłe z korzystania z towarów lub związane z ich użytkowaniem.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Umowa zawierana jest na czas oznaczony lub nieoznaczony, w zależności od jej treści oraz indywidualnych ustaleń stron. Umowa może być rozwiązana lub wypowiedziana z zachowaniem określonych w niej warunków.
- W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego oraz inne obowiązujące przepisy prawa polskiego.
- Strony zobowiązują się do rozwiązywania wszelkich sporów wynikłych z realizacji umowy drogą polubowną. W przypadku braku porozumienia, właściwym sądem będzie sąd właściwy według przepisów Kodeksu postępowania cywilnego