Co to znaczy dobra wiaty przystankowa?
Dobra wiata autobusowa jest istotnym elementem efektywnego systemu miejskiego transportu zbiorowego. Jednak to, co stanowi „dobre”, zależy od punktu widzenia. Z punktu widzenia np. zarządu transportu miejskiego, który jest odpowiedzialny za utrzymanie, dobra wiata przytankowa to taka, która ma niewielkie wymagania konserwacyjne i jest wandaloodporna. Z punktu widzenia kierowcy idealny przystanek autobusowy to taki, który zapewnia widoczność i łatwy dostęp do autobusu, jest wygodne i bezpieczny oraz jest dobrze oznakowany.
Oba punkty widzenia są równie ważne, gdyż w gruncie rzeczy wiaty pełnią istotną rolę w systemie komunikacji miejskiej. Dobrze zaprojektowana, wygodna wiata może sprawić, że czekanie na autobus będzie przyjemnym — a nawet ciekawym — przeżyciem! Niestety na rynku istnieje wiele źle zaprojektowanych wiat.
Aby zdecydować, jakiego rodzaju wiatę przystankową zastosować na danym obszarze, należy przeanalizować istniejące i przewidywane lokalne warunki użytkowania, a także poznać wytyczne dobrej lokalizacji i samego projektu wiat.
- Czy wogóle w tym miejscu potrzebna jest wiata autobusowa?
- Gdzie konkretnie wiata powinna być zlokalizowana?
- Jak przystanek autobusowy powinien być zaprojektowany?
Czy wogóle w tym miejscu potrzebna jest wiata autobusowa?
Istnieją pewne ogólne wytyczne, których należy rozważyć przy podejmowaniu decyzji, czy w danym miejsce istnieje wogóle potrzeba ustawienia wiaty przystankowej. Sytuacje które bezwględnie wymagają zastosowania wiatobejmują: dzielnice, w których autobusy kursują rzadko; centra handlowo-usuługowe z dużą liczbą pasażerów; obszary, w których bezpieczeństwo jest problemem; dzielnice, w których jest wielu starszych lub niedołężnych osób; oraz obszary, na których często występują złe warunki atmosferyczne.
Gdzie konkretnie wiata powinna być zlokalizowana?
Dobre lokalizacje dla przystanków autobusowych znajdują się w pobliżu obektów handlowych/sklepów detalicznych, które mają produkty związane z podstawowymi potrzebami pasażerów (np. piekarnia, kwiaciarnia, kiosk itp.) I są otwarte do późnych godzin nocnych; w pobliżu wejść do biurowców w zasięgu wzroku pracownika ochrony; w pobliżu ulicznych punktów sprzedaży; w pobliżu innych elementów zagospodarowania np. ławek.
Szczegółowe wytyczne dotyczące lokalizacji wiat przystankowych znajdują się poniżej:
- Wiaty autobusowe w pobliżu skrzyżowań należy odsunąć od przejścia dla pieszych na około 3–4 metry, aby uniknąć kolizji z ruchem pieszym. Jeśli przystanek autobusowy znajduje się po drugiej stronie skrzyżowania, wiata przystankowa powinna znajdować się co najmniej 12 metrów od przejścia dla pieszych, aby zapewnić odpowiednią ilość miejsca na zatrzymanie się autobusu.
- Między wiatą przystankową a krawężnikiem powinna być zachowana odległość 90–100 cm, aby umożliwić swobodne poruszanie się przy wsiadaniu i wysiadaniu z autobusu.
- Wiaty autobusowe powinny mieć długi bok równolegle do chodnika, aby zminimalizować zakłócenia w ruchu pieszym.
- Ścianki boczne powinny być tak ustawione, aby ludzie byli chronieni przed wiatrem. Jednak ważne jest, aby strona wiaty skierowana wzdłuż ulicy była otwarta, aby umożliwić pasażerom łatwe wsiadanie i wysiadanie z autobusu.
- Elementy takie jak gabloty reklamowe, kioski, które mogą zasłaniać widok nadjeżdżającemu autobusowi, powinny znajdować się „za” wiatą
Jak przystanek autobusowy powinien być zaprojektowany?
Wiata autobusowa powinna być zaprojektowana tak, aby odzwierciedlała charakter i specyfikę miasta, w którym się znajduje. Można to osiągnąć za pomocą detali nawiązujących do historii, herbu i innych elementów wizualnychlokalnych materiałów i szczegółów projektowych. Często standardowe schroniska można dostosować tak, aby odzwierciedlały unikalne cechy obszaru, na którym się znajdują.
W tym kontekście istnieją cztery ogólne cechy, które powinna mieć każda dobrze zaprojektowana wiata autobusowa. Cechy te, opisane poniżej, to widoczność, dostępność, komfort i wygoda.
Poniżej przedstawiono przykład nowoczesnej wiaty przystankowej typu Frameo, z elementami graficznymi nawiązującymi do rolniczego charakteru otoczenia. Jednocześnie wiata skutczenie chroni osoby oczekujące na autobus przed silnymi podmuchami wiatru, przed deszczem, śniegiem oraz słońcem — dzięki wykonaniu dachu ze szkła szatynowego.