Wiaty przystankowe pełnią ważną  funkcję sprawnego systemu komunikacji publicznej oraz jednocześnie są widocznym elementem zagospodarowania terenu, dlatego wybór stosowanych wiat przystankowych powinien być dogłębnie przemyślany.

Wiaty o konstrukcji stalowej czy aluminiowej

Zaletą wiat wykonanych z profili aluminiowych jest z całą pewnością ich waga, która umożliwia szybki montaż, co przekłada się również na ostateczną cenę produktu. Z drugiej jednak strony jest to konstrukcja mniej trwała, której parametry fizyczne są  gorsze od konstrukcji stalowych.  Wynika to m.in. z faktu, że szkielet wiaty tworzą miękkie profile aluminiowe połączone za pomocą systemów łączników kątowych, podkładek antyrotacyjnych – trwałość i stabilność takiej konstrukcji, wskutek bezpośredniego oddziaływania czynników atomosferycznych (silny wiatr, śnieg) po latach okazuje się niższa.

Stosowania systemowych profili aluminiowych ogranicza też możliwości projektowe. Dużo większe możliwości tworzenia ciekawych rozwiązań pod kątem designu daje stal ocynkowana, malowana proszkowo. Cechy fizyczne stali sprawiają, że możliwe jest tworzenie konstrukcji lekkich optycznie, jednak stabilnych fizycznie.

villa_ab