Kluczowe wiadomości
- Przestrzenie publiczne zajmują od 2 do 15% gruntów w centrach europejskich miast. Pełnią niezwykle istotną funkcję, gdyż są niezbędne do złagodzenia presji wywieranej na miasto przez rosnącą populację.
- W przyszłych miastach będziemy musieli zoptymalizować dystrybucję i wykorzystanie przestrzeni publicznej, aby zapewnić jej bezpieczeństwo, dostępność i integrację dla wszystkich.
- Udział terenów zielomych w tkance miejskiej wzrosła o 38% w ciągu ostatnich 25 lat, a 44% ludności miejskiej w Europie obecnie mieszka w odległości 300 metrów od parku publicznego. Dobrze zaprojektowane przestrzenie publiczne i zielone mogą przynieść wiele korzyści: poprawić jakość powietrza, zapewnienić odpowiednią regulację mikroklimatu oraz poprawić bezpieczeństwo, integrację społeczną i jakość zdrowia publicznego
W jaki sposób przestrzeń publiczna w mieście może pomóc sprostać przyszłym miejskim wyzwaniom?
W ciągu ostatnich 25 lat miasta na całym świecie powiększyły się o powierzchnię równą powierzchni Irlandii. W 59% miast wzrosło zageszczenia zaludnienia. Zrównoważony rozwój miast wymaga dziś efektywności w zakresie użytkowania gruntami miejskimi, lecz mimo to rozleganie się miast i nieefektywne użytkowanie gruntami nadal stanowi bardzo istotny problem, który ma wiele konsekwencji.
Ponieważ miasta i populacje miejskie nadal szybko się przekształcają, istnieje potrzeba ponownego przemyślenia sposobu wykorzystania wolnej przestrzeni.
Przestrzeń publiczna zapewnia miejsce na zabawę, interakcje społeczne, kreatywność, działalność gospodarczą i rozrywkę, czyli to co stanowi o rozwoju miejskich.
Zwłaszcza istototną rolę pełnią tereny zielone, które przynoszą wiele korzyści: stanowią środowisko rozwoju ptaków i pszczół, wpływają na poprawę jakości powietrza, umożliwiają przenikania wody do gleby oraz zmniejszają wpływ fal upałów.
Zadaniem miasta w zapewnieniu obywatelom wysokiej jakości przestrzeni publicznej co nie może ograniczyć się jedynie do zarezerwowania odpowiedniej powierzchni. Dziś miasta stoją przed zadaniem pełnego wykorzystania potencjału terenów zielonych, parków, placów publicznych ets. Wprowadza to dodatkowe obawy co do jakości przestrzeni publicznej, zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania i jej dostępności dla wszystkich grup użytkowników.
dobra parktyka — barcelona
Program Superblocks to jedna z najbardziej ambitnych przemian urbanistycznych w Europie, której plan na nowo definiuje porządek miejski Barcelony. Planowanie skoncentrowane na potrzebach mieszkańców daje możliwość pozyskiwania nowych przestrzeni publicznych poprzez tworzenie kieszonkowych placów zabaw, zdrowych zielonych ulic, na których wcześniej znajdowały się samochody.
Jedna z ostatnich realizacji w Barcelonie tuż obok targu Sant Antoni — w ramach której Escofet dostarczył ławki Cargol, Pra. W ramach prowadzonych prac udało się stworzyć ponad 26 000 m² przyjaznej powierzchni publicznej dla mieszkańców.
Idea projektu odpowiada potrzebie reorganizacji miast w taki sposób, aby dopasowywały się głównie do potrzeb pieszych i rowerzystów a w drugiej kolejności transportu samochodowego.
Zobacz film: