W naszej ofercie posiadamy 19 modeli donic ulicznych. Są to donice, które z powodzeniem można stosować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. W większości przypadku są to donice stalowe, wykonane ze stali corten, stali ocynkowanej, malowanej proszkowo lub stali nierdzewnej. Dodatkowo  nasza oferta wzbogacona jest o donice uliczne wykonane z konglomeratu granitu lub  hypergranitu.

Zdjęcie 1. Przykład donicy LAB23 wykonaej ze stali corten

donice uliczne z cortenu

Donice uliczne i parkowe dostępne w ofercie Archgoods wyposażone są w system przelewowy, który reguluje poziom wody wewnątrz donicy. Ponadto wszystkie donice stalowe wyposażone są w podstawę ze stali nierdzewnej, która umożliwia bezpieczne ustawienie donic także na nierównych powierzchniach.

Zdjęcie 2. Przykład donicy wykonanej z Hypergranitu

 

donice uliczne z betonu UHPC
donice uliczne z betonu UHPC

 

Ciężar donicy wraz z wkładem (tj. rośliną oraz glebą) sprawia, że nie jest wymagane mocowanie na stałe donic do podłoża. Ponadto na życzenie donice mogą wyposażone być w dodatkową osłonę termiczną chroniącą układ korzeniowy zarówno przed niskimi jak i wysokimi temperaturami.

 

Najczęściej popełniane błędy przy wyborze donic

Najczęściej popełnianym błędem, jest zwracanie uwagi wyłącznie na design. Wygląd donicy jest oczywiście ważny, ale należy również zwrócić uwagę na jakość materiału, z jakiego jest wykonany – jest to szczególnie istotne w przypadku donic ustawianych w miejscach publicznych, ogólnodostępnych.

Równie istotne przed zakupem donicy jest zastanowienie się, gdzie nasze rośliny będą zimować. Nie każda donica nadaje się do trzymania jej na zewnątrz w temperaturach minusowych. Donica z dodatkową izolacją termiczną ochroni układ korzeniowy rośliny nawet w bardzo niskich temperaturach.

Należy również pamiętać, że donice uliczne i parkowe dobieramy odpowiednio do wielkości bryły korzeniowej, dlatego w przypadku donic  ulicznych warto robić to z zapasem, aby uniknąc konieczności  zmiany na większe wraz ze wzrostem rośliny. Jeśli roślina będzie miała zbyt ciasno, to szybko zwiędnie. Warto zwrócić jednak również uwage na fakt, że małych roślin nie  powinno sadzić się od razu w dużych donicach, ponieważ ich system ukorzenienia rozrośnie się zbyt mocno w stosunku do części górnej rośliny.