Donice ogrodowe – 3 najczęstsze problemy i jak im zaradzić

donica podświetlana led

Większość ogrodników boryka się z podobnymi problemami dotyczącymi donic ogrodowych. Zidentyfikowaliśmy je i przygotowaliśmy trzy wskazówki – jak im zaradzić.

1- Miejsca zacienione

Rozwój niektórych roślin w miejsca zacienionych jest utrudniony, dlatego w takim przypadku kluczowy jest wybór roślin, które tolerują cień lub rosną przy mniejszym nasłonecznieniu.
Wybierz rośliny, które kochają wilgoć, ponieważ gleba w zacienionej przestrzeni pozostaje wilgotna.

2- Miejsca nasłonecznione

A co gdy nasze donice z kwiatami, roślinami ustawione są na balkonie, tarasie lub placu, które narażone jest na  długie i bezpośrednie oddziaływanie promieniowania słonecznego . W takim przypadku pamiętaj, że rośliny uprawiane w ogrodzie mogą swobodnie rozszerzać swoje  uład korzeniowy, podczas gdy rośliny doniczkowe mają ograniczoną przestrzeń do wzrostu i ich prawidłowy rozwój wymaga systematycznego podlewania i dostarczania składników odżywczych.

Dlatego tak ważne jest, aby stale i regularnie podlewać wodą, oraz dostarczajać od czasu do czasu składników odżywczych.

Jak sobie poradzić w takiej sytuacji?

Codziennie nawadniaj i okresowo  raz na tydzień lub co 10 dni “dokarmiaj” rośliny poprzez stosowanie nawozu w połowie dawki wskazanej na opakowaniu nawozu.
Raz w tygodniu przycinaj rośliny, usuwaj martwe lub uszkodzone części.
Używaj ceramicznych lub betonowych donic ogrodowych, gdyż lepiej  utrzymują odpowiednią wilgoć i temperaturę w glebie.
Uprawiaj winorośle lub wiszące rośliny na poręczy, aby stworzyć cień dla roślin rosnących niżej.

3- Problem nawodnienia lub przelania

Najłatwiejszym rozwiązaniem jest umieszczenie na donie donicy lub w spodku pod donicą warstwy kamyków. Kamyki pozwalają wodzie swobodnie spłynąć i sprawią, że dno donicy nie będzie miało stałego kontaktu z wodę oraz zapobiegają przelaniu.Najlepszym rozwiązaniem jest użycie donic z systemem  samodzielnego podlewania. Wówczas praktycznie możesz zapomnieć o podlewaniu donic ogrodowych lub na taracie.

This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.