Większość ogrodników boryka się z podobnymi problemami dotyczącymi donic ogrodowych. Zidentyfikowaliśmy je i przygotowaliśmy trzy wskazówki — jak im zaradzić.
1- Miejsca zacienione
Rozwój niektórych roślin w miejsca zacienionych jest utrudniony, dlatego w takim przypadku kluczowy jest wybór roślin, które tolerują cień lub rosną przy mniejszym nasłonecznieniu. Wybierz rośliny, które kochają wilgoć, ponieważ gleba w zacienionej przestrzeni pozostaje wilgotna.
2- Miejsca nasłonecznione
A co gdy nasze donice z kwiatami, roślinami ustawione są na balkonie, tarasie lub placu, które narażone jest na długie i bezpośrednie oddziaływanie promieniowania słonecznego . W takim przypadku pamiętaj, że rośliny uprawiane w ogrodzie mogą swobodnie rozszerzać swoje uład korzeniowy, podczas gdy rośliny doniczkowe mają ograniczoną przestrzeń do wzrostu i ich prawidłowy rozwój wymaga systematycznego podlewania i dostarczania składników odżywczych.
Dlatego tak ważne jest, aby stale i regularnie podlewać wodą, oraz dostarczajać od czasu do czasu składników odżywczych.
Jak sobie poradzić w takiej sytuacji?
Codziennie nawadniaj i okresowo raz na tydzień lub co 10 dni “dokarmiaj” rośliny poprzez stosowanie nawozu w połowie dawki wskazanej na opakowaniu nawozu. Raz w tygodniu przycinaj rośliny, usuwaj martwe lub uszkodzone części. Używaj ceramicznych lub betonowych donic ogrodowych, gdyż lepiej utrzymują odpowiednią wilgoć i temperaturę w glebie. Uprawiaj winorośle lub wiszące rośliny na poręczy, aby stworzyć cień dla roślin rosnących niżej.
3- Problem nawodnienia lub przelania
Najłatwiejszym rozwiązaniem jest umieszczenie na donie donicy lub w spodku pod donicą warstwy kamyków. Kamyki pozwalają wodzie swobodnie spłynąć i sprawią, że dno donicy nie będzie miało stałego kontaktu z wodę oraz zapobiegają przelaniu.Najlepszym rozwiązaniem jest użycie donic z systemem samodzielnego podlewania. Wówczas praktycznie możesz zapomnieć o podlewaniu donic ogrodowych lub na taracie.